Güçlü ve Benzersiz Parola Oluşturma

Güçlü bir parola, çoğu çevrimiçi hesabınızın siber saldırıya uğramasını önleyen temel bir bariyerdir. Güncel uygulamalar olmadan, siber suçluların birkaç saat içinde kolayca tahmin edebileceği parolalar kullanıyor olabilirsiniz. Kendinizi kimlik hırsızlığına ve dolandırıcılığa maruz bırakmak asla almamanız gereken bir risktir. Modern parola hırsızlığı yöntemleriyle başa çıkabilecek güçlü parolalara ihtiyacınız vardır.

  • Uzun mu? En az 8-12 karakter uzunluğunda olmasını sağlayın, mümkünse daha uzun bir parola oluşturmaya çalışın.
  • Tahmin edilmesi zor mu? Kaba kuvvet saldırıları ile saniyeler içinde ele geçirilebileceğinden dizilimle parolalar (“12345” veya “qwerty”) kullanmaktan kaçının. Ayrıca aynı sebepten yaygın sözcükleri (“parola1”) kullanmaktan kaçının.
  • Çeşitli karakter türleri içeriyor mu? Parolanızı oluştururken büyük ve küçük harfler, semboller ve rakamların tümünden faydalanabilirsiniz. Çeşitlilik, parolanızın tahmin edilebilme olasılığını azaltır.
  • Birbirine benzeyen belirli karakterleri içeriyor mu? Örneğin, harf olan “O” yerine rakam olan sıfır “0” karakterini kullanıyor olabilirsiniz. Bilgisayar korsanları artık bunları yazılımlarına kodladıkları için bu yöntemi kullanmamaya çalışın.
  • Yaygın olmayan sözcük kombinasyonları içeriyor mu? Metin dizelerinden oluşan parolalar, beklenmeyen kelimeler kullanıldığında daha güvenli olabilir. Sık kullanılan kelimeler kullanıyor olsanız bile, bunları normalden farklı şekilde sıralayabilir ve birbirlerinden alakasız görünmelerini sağlayabilirsiniz. Her iki yöntem de sözlük tabanlı ele geçirme yöntemlerinin üstesinden gelebilir.
  • Hatırlayabilecek misiniz? Sizin için bir anlam ifade edecek, programlar içinse tahmin etmesi zor olacak bir parola belirleyin. Rastgele oluşturulan parolalar bile kas hafızası ve yarı okunabilir olmaları sayesinde hatırlanabilir. Ancak unutabileceğiniz parolalar size pek yardımcı olmaz.
  • Daha önce kullandınız mı? Parolaları yeniden kullanmak, birden fazla hesabı tehlikeye atar. Her seferinde özgün bir parola seçin.

Bilgisayarların tahmin etmesini zorlaştıran bir kural kullanıyor mu? Üç adet 4 harfli sözcükten oluşan ve her bir sözcüğün ilk iki harfinin rakam ve sembollerle değiştirildiği bir parola örnek olarak verilebilir. “deliufakekin” parolası, “?4li#2ak?6in” şeklinde değiştirilerek kullanılabilir.