Evde CISO Kim?

Ailemizle, arkadaşlarımızla ve hatta yalnız yaşasak da, hanemizde hepimiz farklı roller üstleniyoruz ve bazen tüm işleri bir kişi omuzlamak zorunda da kalabiliyor. Evimizde aşçı, hizmetçi, öğretmen, aynı zamanda Mali İşler Müdürü (CFO) ve Üst Düzey Yönetici (CEO) bile bulunabiliyor. Bunlar dışında dijital ve kalabalık bir çağın gerektirdiği zorunluluklar nedeniyle, her ailede tüm varlıkların yeterince korunması görevini üstlenen bir Bilgi Güvenliği Yöneticisi (CISO) olmalıdır.

Eviniz, arabalarınız, banka hesaplarınız, kişisel bilgileriniz ve diğer varlıklarınız, hem fiziksel hem de siber dünyada oldukça değerlidir ve korunmaları gerekir. Aile olarak bilgiye erişmemesi gereken kişiler için güvenlik kontrolleri geliştirmeli ve uygulamalıyız. Parolalarımız, çok faktörlü kimlik doğrulamamız (mfa), şifrelemelerimiz ve diğer birçok kontrollerimiz tanımlı olmalıdır.

Peki bunları sizin evinizde kim yapıyor?

Kapıları ve pencereleri kim kontrol ediyor?

Kim güvenlik kameralarınızı kuruyor?

Wi-Fi erişim noktasındaki varsayılan şifreyi kim değiştiriyor ve ev üyelerinin sahip olduğu cihazların yazılımlarını kim güncelliyor?

Her yerde, bu bahsedilen sorumlulukların temelinde yatan “güvenlik” tabirini uygulayacak birilerinin olması gerekiyor. Eviniz içerisinde güvenlik bilincine sahipseniz, bu kültürünüzü sosyal ortamlarınıza, okulunuza, iş yerinize taşır ve bilinçli bir toplum yaratmaya katkı sağlayabilirsiniz.