seprator

Tip of the Week

  • Home
  • Tip of the Week
seprator

1. Hafta

Güçlü ve Benzersiz Parola Oluşturma

  1. Uzun mu? En az 8-12 karakter uzunluğunda olmasını sağlayın, mümkünse daha uzun bir parola oluşturmaya çalışın.
  2. Tahmin edilmesi zor mu? Kaba kuvvet saldırıları ile saniyeler içinde ele geçirilebileceğinden dizilimle parolalar (“12345” veya “qwerty”) kullanmaktan kaçının. Ayrıca aynı sebepten yaygın sözcükleri (“parola1”) kullanmaktan kaçının.
  3. Çeşitli karakter türleri içeriyor mu? Parolanızı oluştururken büyük ve küçük harfler, semboller ve rakamların tümünden faydalanabilirsiniz. Çeşitlilik, parolanızın tahmin edilebilme olasılığını azaltır.
  4. Birbirine benzeyen belirli karakterleri içeriyor mu? Örneğin, harf olan “O” yerine rakam olan sıfır “0” karakterini kullanıyor olabilirsiniz. Bilgisayar korsanları artık bunları yazılımlarına kodladıkları için bu yöntemi kullanmamaya çalışın.
  5. Yaygın olmayan sözcük kombinasyonları içeriyor mu? Metin dizelerinden oluşan parolalar, beklenmeyen kelimeler kullanıldığında daha güvenli olabilir. Sık kullanılan kelimeler kullanıyor olsanız bile, bunları normalden farklı şekilde sıralayabilir ve birbirlerinden alakasız görünmelerini sağlayabilirsiniz. Her iki yöntem de sözlük tabanlı ele geçirme yöntemlerinin üstesinden gelebilir.
  6. Hatırlayabilecek misiniz? Sizin için bir anlam ifade edecek, programlar içinse tahmin etmesi zor olacak bir parola belirleyin. Rastgele oluşturulan parolalar bile kas hafızası ve yarı okunabilir olmaları sayesinde hatırlanabilir. Ancak unutabileceğiniz parolalar size pek yardımcı olmaz.
  7. Daha önce kullandınız mı? Parolaları yeniden kullanmak, birden fazla hesabı tehlikeye atar. Her seferinde özgün bir parola seçin.
  8. Bilgisayarların tahmin etmesini zorlaştıran bir kural kullanıyor mu? Üç adet 4 harfli sözcükten oluşan ve her bir sözcüğün ilk iki harfinin rakam ve sembollerle değiştirildiği bir parola örnek olarak verilebilir. “deliufakekin” parolası, “?4li#2ak?6in” şeklinde değiştirilerek kullanılabilir.

2. Hafta

Evde CISO Kim?

Ailemizle, arkadaşlarımızla ve hatta yalnız yaşasak da, hanemizde hepimiz farklı roller üstleniyoruz ve bazen tüm işleri bir kişi omuzlamak zorunda da kalabiliyor. Evimizde aşçı, hizmetçi, öğretmen, aynı zamanda Mali İşler Müdürü (CFO) ve Üst Düzey Yönetici (CEO) bile bulunabiliyor. Bunlar dışında dijital ve kalabalık bir çağın gerektirdiği zorunluluklar nedeniyle, her ailede tüm varlıkların yeterince korunması görevini üstlenen bir Bilgi Güvenliği Yöneticisi (CISO) olmalıdır.

Eviniz, arabalarınız, banka hesaplarınız, kişisel bilgileriniz ve diğer varlıklarınız, hem fiziksel hem de siber dünyada oldukça değerlidir ve korunmaları gerekir. Aile olarak bilgiye erişmemesi gereken kişiler için güvenlik kontrolleri geliştirmeli ve uygulamalıyız. Parolalarımız, çok faktörlü kimlik doğrulamamız (mfa), şifrelemelerimiz ve diğer birçok kontrollerimiz tanımlı olmalıdır.

Her yerde, bu bahsedilen sorumlulukların temelinde yatan “güvenlik” tabirini uygulayacak birilerinin olması gerekiyor.

Eviniz içerisinde güvenlik bilincine sahipseniz, bu kültürünüzü sosyal ortamlarınıza, okulunuza, iş yerinize taşır ve bilinçli bir toplum yaratmaya katkı sağlayabilirsiniz.

shape
Copyright © DÜNDAR 2022. All rights reserved.